KATARZYNKI
2017-12-10 18:44:28
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, przepowiedni, wróżb.  W ostatnim tygodniu listopada przypadają Andrzejki oraz nie wszystkim znane Katarzynki.
Dnia 23 listopada 2017r. o godzinie 17.00  na zaproszenie Biblioteki Pedagogicznej w Sanoku  (w ramach akcji propagowania czytelnictwa)  młodzież naszej szkoły wzięła udział w IMPREZIE KATARZYNKOWEJ.
Dowiedzieliśmy się, że o zwyczajach związanych z KATARZYNKAMI pisał już Oskar Kolberg (znany polski etnograf i folklorysta, autor obszernego dzieła Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce, pierwszy badacz, który zebrał i usystematyzował kulturę ludową, dzieląc ją według regionów).
Katarzynki w opisach Kolberga to  polski zwyczaj świąteczny, męski odpowiednik Andrzejek.
W nocy z 24 na 25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odbywały się wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Święto to zostało wyparte przez spopularyzowane na zachodzie święto panien – zwane Andrzejkami.
Katarzynki podobnie jak Andrzejki są  wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. My mieliśmy okazję (niezależnie od płci) poznać co nas czeka w przyszłym roku: lejąc wosk, odczytując imię wybranki lub wybranka z obierków jabłka, losując kubek, pod którym ukryte przedmioty wróżyły nam: przypływ majątku ( monety), dobrą pracę (zboże), chwilowy zastój (pusty kubek),  ciężką pracę  (kamień), daleką podróż (globus). Nie obyło się także bez wyścigu w układaniu butów, który wskazywał kto pierwszy „dotrze do ołtarza”:)
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Wszyscy wrócili zadowoleni,  pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.
          Uczestnicy z utęsknieniem czekają już na następne spotkanie.

aktyw biblioteki szkolnej wraz z opiekunami