Umiejętności zawodowe ponad granicami
W szybko zmieniającym się świecie młody człowiek nie może tylko posiadać wąskich umiejętności zawodowych, ale musi uczyć się współpracy, pracy w zespole, budowania relacji w środowisku pracy, odnoszenia się do kontekstu kulturowego, szczególnie kiedy kształci się w obszarze pogranicza. Dlatego celem projektu „Umiejętności zawodowe ponad granicami” realizowanego przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej w Nowosielcach we współpracy z Vyshhnia College Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego było połączenie kształcenia zawodowego z nabywaniem umiejętności społecznych.

Nauczyciele i uczniowie dwóch szkół z Polski i Ukrainy wspólnie uczyli się umiejętności zawodowych i jednocześnie poznawali kulturę, tradycję i historię swoich regionów. Przygotowany wniosek w konkursie Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży zakładał organizację dwóch spotkań młodzieży dotyczących podnoszenia praktycznych kompetencji zawodowych technika weterynarii, kształcenie pracy metodą projektu od pomysłu po ewaluację, uczenie współpracy, porozumienia i dialogu, a także dzielenie się doświadczeniem i wiedzą.

Pierwsze spotkanie odbyło się w Polsce od 1 do 8 września 2019 i w tym czasie grupa 20 uczniów i 2 opiekunów miała m.in. warsztaty w Zakładzie Doświadczalnym w Chorzelowie, Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki PIB w Odrzechowej, Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Krośnie. W czasie zajęć uczestnicy poznawali zagadnienia m.in. z zakresu rozpoznawania gatunków, ras i typów użytkowych zwierząt gospodarskich i zwierząt towarzyszących, zdrowia zwierząt, kontroli i nadzoru weterynaryjnego w UE i na Ukrainie. Mogli też zobaczyć w czasie gier integracyjnych i terenowych Sanok, Odrzykoń, czy uczestniczyć w tradycyjnych dożynkach, które w tym czasie odbywały się w Nowosielcach. Spotkali się z artystami z Regionalnego Zespołu Ludowego „Ziemia Sanocka” działającego przy OSP Nowosielce oraz strażakami ochotnikami, którzy przygotowali dla nich ćwiczenia pożarnicze.

Drugie spotkanie młodzieży odbyło się na Ukrainie w Wiszni od 24 września do 1 października 2019 i tym razem młodzi ludzie mieli okazję m.in. wziąć udział w zajęciach w Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Rolniczym, Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii im. Stefana Grzyckiego, poznać fermy, instytucje z otoczenia rolnictwa oraz w czasie gry terenowej zwiedzać Lwów, Wisznię i Rudki.

Na zakończenie obu spotkań odbyły się podsumowania w Nowosielcach i Wiszni, w czasie których podzielono się zdobytymi doświadczeniami, a także raz jeszcze dzień po dniu przypomniano spotkania i ich rezultaty. Projekt „Umiejętności zawodowe ponad granicami” został sfinansowany ze środków Polsko- Ukraińskiej rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEN.

Wartość projektu: 49598,89 zł

Z kart projektu
W jaki sposób kształci się uczniów na kierunku technik weterynarii na Ukrainie? Jaką wiedzę można zdobyć na Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Rolniczym i Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii im. Stefana Grzyckiego? Co wiemy o Lwowie, Wiszni i Rudkach? Jakie są zakłady doświadczalne i farmy na Ukrainie?

Odpowiedzi na te i inne pytania mogli poznać nasi uczniowie w czasie pobytu na Ukrainie w ramach Projektu „Umiejętności zawodowe ponad granicami”, który został sfinansowany ze środków Polsko- Ukraińskiej rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEN.

Polecamy prezentację przygotowaną na podsumowanie projektu na Ukrainie przez naszych kolegów z Vyshhnia College Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego.

Umiejętności zawodowe ponad granicami

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej w Nowosielcach we współpracy z Vyshhnia College Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego realizuje projekt „Umiejętności zawodowe ponad granicami” w ramach Polsko- Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży (UKR/2019/W/0154), którego celem jest pokazanie, w jaki sposób można łączyć nabywanie umiejętności zawodowych i społecznych przez uczniów kierunków technik weterynarii.

W czasie dwóch spotkań w Polsce i na Ukrainie uczestnicy będą uczyć się wspólnie w sposób praktyczny m.in. zagadnień z zakresu ras, gatunków i typów zwierząt, zdrowia zwierząt, kontroli i nadzoru weterynaryjnego w UE i na Ukrainie, a także poznają nowości z dziedziny medycyny weterynaryjnej. Będą uczestniczyć w warsztatach z ekspertami w specjalistycznych placówkach hodowlanych, samodzielnie opracują materiały warsztatowe i podzielą się zdobytą wiedzą i umiejętnościami ze swoimi młodszymi kolegami. Ponadto w czasie zajęć integracyjnych poznają kulturę obu krajów ze szczególnym uwzględnieniem tradycji i historii małych ojczyzn.

Na podsumowanie odbędą się dwie prezentacje lokalne w Nowosielcach i Wiszni.

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko- Ukraińskiej rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEN.

Wartość projektu: 49598,89 zł

Wymiana Polska Ukraina 2019